Zatrucia lekami przeciwbólowymi u psów i kotów.

W ostz1atnim czasie bardzo często spotykamy przypadki, w których właściciele przed wizytą u lekarza zaczynają leczyć swoje zwierzęta lekami z domowej apteczki. Najczęściej pojawiają się leki przeciwbólowe, a więc te najbardziej niebezpieczne dla naszych pupili. Producenci farmaceutyków w trakcie reklam, wielokrotnie przekonują, że są one bezpieczne nawet dla dzieci, ale czy dotyczy się to również zwierząt domowych?

Leki przeciwbólowe charakteryzują się inną farmakokinetyką w organizmie psów i kotów, a inną u ludzi. Co wynika z ich dłuższego czasu półtrwania w osoczu, który wpływa bezpośrednio na toksyczność u tych gatunków.
Najczęściej stosowane leki przeciwbólowe to:

-Paracetamol- szczególnie niebezpieczny dla kotów, już jedna tabletka może spowodować wyraźne objawy zatrucia u małego psa bądź śmierć u kota! W ciągu pierwszych godzin po spożyciu pojawiają się wymioty, biegunka, ślinienie, sinica i bolesność jamy brzusznej. Niestety, często dochodzi do śmierci, szczególnie u kotów, w wyniku ciężkiego uszkodzenia wątroby.

-Ibuprofen- bardzo szybko wchłania się po podaniu doustnym, (od 30-90 minut), objawy z przewodu pokarmowego pojawiają się już przy dawce >50 mg/kg, ale do wystąpienia drobnych owrzodzeń żołądka i niestrawności wystarczy już 5-7mg/kg mc przy częstym podawaniu. Koty są bardziej wrażliwe na działanie ibuprofenu i przy dawkach o połowę mniejszych wykazują pierwsze objawy zatrucia. Niechęć do jedzenia, krwiste wymioty i biegunka, ból brzuszny to pierwsze oznaki zatrucia. Jednak ibuprofen najbardziej niekorzystne działanie wywiera na nerki, a więc może pojawić się skąpomocz i bezmocz. W przypadku podania niezwykle wysokich dawek, mogą pojawiać się objawy ze strony układu nerwowego, takie jak śpiączka czy drgawki prowadzące do śmierci.

-Naproksen- dostępny zarówno w formie żelu jak i tabletek. Cechuje się wysoko biodostępnością po podaniu doustnym, szybkim wchłanianiem i bardzo długim okresem półtrwania w surowicy (do 74h), co sprawia, że często podawany szybko zaczyna się kumulować w organizmie. Nie opracowano bezpiecznej dawki u zwierząt domowych. Wiadomo tylko, że stężenie >5 mg/kg mc. prowadzi do powstawania objawów z układu pokarmowego i może wywołać ostrą niewydolność nerek.

-Kwas acetylosalicylowy-popularna Aspiryna. Jej działanie przeciwzakrzepowe czasem wykorzystywane jest u zwierząt. Jej okres półtrwania u kotów jest bardzo długi (38-45 h), dlatego może łatwo dochodzić do kumulacji w organizmie. Podawanie aspiryny w wysokich dawkach prowadzi nie tylko do owrzodzeń przewodu pokarmowego, ale także do anemii, pierwotnej niedoczynności szpiku kostnego czy śmierci.

z3Biorąc pod uwagę powyższe informacje, przy każdym podawaniu leków zwierzętom domowym, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 78

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 99