Ważniejsze choroby królików

  • 6Myksomatoza- jest to choroba przenoszona głównie przez wirusy. Wirus wywołujący to schorzenie przenoszony jest głównie przez owady kłujące (komary, pchły) i roztocza. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko. Pierwszym objawem choroby jest obrzęk okolicy głowy i pyska. Do klasycznych objawów należy zaliczyć również: zakaźne zapalenie spojówek, wypływ z oczu i obrzęk powiek, a później głowy, uszu oraz narządów płciowych. W ostrej postaci choroby, Temperatura ciała wzrasta do 43°C, króliki przestają jeść i pić, chudną i padają. Śmiertelność dochodzi do 100%.

  • Pomór królików- jest to choroba wirusowa. Charakteryzuje się bardzo ostrym przebiegiem. W ciągu 48, a nawet 18-36 godzin od zakażenia dochodzi do zejścia śmiertelnego. Na 2-3 godziny przed upadkiem obserwuje się u zwierząt gwałtowne osłabienie i duszność. Pojawia się surowiczy wysięk z nosa, przybierający często formę krwawą, pienistą. Często przed śmiercią króliki wykonują gwałtowne ruchy. Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni ze zwierzętami chorymi. Bardzo często króliki zakażają się za pośrednictwem legowiska, pokarmu, a nawet innych zwierząt i opiekuna. Śmiertelność dochodzi do 100%.16

  • Katar zakaźny- Pałeczki posocznicy krwotocznej (Pasteurella multocida) wywołujące to schorzenie występują w przyrodzie, nabierają one właściwości chorobotwórczych z chwilą osłabienia naturalnej odporności zwierząt. Pierwszym objawem choroby jest wodnisty wyciek z nosa, który w dalszej kolejności staje się śluzowaty, a w końcu ropny. Króliki kichają i zaczynają kaszleć. Rozwija się zapalenie rogówki oka, zapalenie spojówki- oczy są zaropiałe. Na głowie mogą wystąpić obrzęki, wskutek zbierania się ropy.

    Do schorzeń występujących u królików zalicza się również choroby inwazyjne wywołane przez pasożyty wewnętrzne lub zewnętrzne i grzybice wywołane przez różne gatunki grzybów. Mając na uwadze troskę o zdrowie królików należy pamiętać o tym, aby przy zaobserwowaniu u nich zmian chorobowych niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.3

Króliki należą do zwierząt stosunkowo mało odpornych na choroby. Bardzo ważne jest zatem zapobieganie chorobom, Ponieważ w ten sposób możemy uniknąć wystąpienia bardzo wielu schorzeń i związanych z tym strat w postaci upadków bądź kosztów leczenia. Dlatego też dla uniknięcia chorób, hodowca powinien pamiętać o profilaktyce, mającej na celu zapobieganie i zabezpieczanie zwierząt przed chorobami. Szczepienia ochronne skutecznie zapobiegają występowaniu wielu groźnych schorzeń, stosuje się je zapobiegawczo, uodparniając zdrowe króliki.