SZCZEPIENIA- Kiedy i dlaczego?

  • Dlaczego szczepimy?
    Wirusy i bakterie, będące przyczyną chorób zakaźnych, przenoszą się łatwo pomiędzy kociętami i szczeniętami, nawet przy braku bezpośredniego kontaktu. Wektorem zarazka mogą być wspólne miski lub posłania, a także ręce i ubranie właściciela. Niektóre wirusy potrafią przetrwać w środowisku nawet do roku, infekując kolejne zwierzęta.
    Choroby uwzględnione w programie szczepień to choroby charakteryzujące się trudnym i długotrwałym procesem leczenia, często obarczonym powikłaniami. Niestety, w wielu przypadkach proces chorobowy kończy się śmiercią zwierzęcia.
    Mimo, że psie i kocie wirusy zazwyczaj nie przenoszą się na człowieka, musimy pamiętać, że istnieją wyjątki takie jak wirus wścieklizny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzi.
    Szczepienia mają na celu ochronę przed zarażeniem lub zmniejszenie nasilenia objawów chorobowych u zarażonego psa lub kota. Ponadto, są niezbędne do ochrony życia i zdrowia człowieka.
  • Na co szczepimy?
    Do szczepień obowiązkowych (w przypadku psów) należy wścieklizna. Chociaż koty nie są objęte nakazem szczepienia, należy pamiętać, że ze względu na swój tryb życia, mogą przenosić wirus wścieklizny pomiędzy zwierzętami dzikimi a domowymi.
    Do szczepień zalecanych w przypadku psów należy ochrona przed: nosówką, parwowirozą, chorobą Rubartha i kaszlem kenelowym. Koty szczepimy przeciwko panleukopenii i wirusom kociego kataru.
  • Kiedy szczepimy?
    Szczenięta szczepimy przeciwko chorobom zakaźnym w 6, 8 i 12-tym tygodniu życia. Szczepienie powtarzamy po roku, następnie co 2-3 lata pies przyjmuje dawki przypominające.
    Kocięta szczepimy w 9-10-tym i 13-14-tym tygodniu życia. Podobnie jak w przypadku szczeniąt, powtarzamy to w pierwszym roku życia, a szczepienia przypominające wykonujemy co 1-2 lata.
    Przeciwko wściekliźnie szczepimy między 12-tym a 16-tym tygodniem życia. Szczepienie to jest obowiązkowe i musi być powtarzane co roku.
  • Czy szczepienia są bezpieczne?
    Szczepienie jak każdy „zastrzyk”może spowodować czasowy wzrost ciepłoty ciała, a także guzki i obrzęki w miejscu ukłucia, ustępujące po kilku tygodniach. W rzadkich przypadkach zdarzają się wymagające leczenia reakcje alergiczne, objawiające się m. in: świądem, obrzękiem głowy, wymiotami lub biegunką. Dlatego należy pamiętać aby w pierwszych godzinach po szczepieniu obserwować zwierzę i nie pozostawiać go bez opieki, zwłaszcza w przypadku zwierząt młodych, szczepionych po raz pierwszy.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 78

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 99