ODROBACZANIE- dlaczego takie ważne?

Do pasożytów wewnętrznych atakujących psy i koty zaliczamy: glisty, tasiemce, tęgoryjce, włosogłówki oraz przywry.

  • Jak zarażają się zwierzęta?
    Źródłem zakażenia jest, przede wszystkim, kał chorych zwierząt. Jajeczka pasożytów znajdują się także w kurzu i pyle, dlatego mogą być przenoszone na butach i ubraniach.
    Larwami pasożytów pies lub kot może zarazić się zjadając surowe mięso i ryby, a także drobne gryzonie (myszy i szczury) oraz ślimaki.
    Szczenięta i kocięta są szczególnie narażone, ponieważ nie tylko zlizują jajeczka ze skóry mamy, ale mogą zarażać się także sródmacicznie i przez gruczoł mlekowy.
  • Jak zarażają się ludzie?
    Przyczyną zarażenia u ludzi jest przede wszystkim niedostateczna higiena w kontaktach z psami i kotami.
    Innym źródłem może być także zjadanie piasku przez małe dzieci. Należy pamiętać, że największym zagrożeniem są niezabezpieczone piaskownice, które wychodzące koty wykorzystują jako kuwety.
    Nie tylko psy i koty przenoszą pasożyty. Ich źródłem są również zwierzęta dzikie np. lisy.
  • Zagrożenie dla zwierząt:
    Pasożyty występujące w jelitach są główną przyczyną „odjadania” zwierząt: pobierając krew i witaminy, prowadzą do anemii, wychudzenia i opóźnionego rozwoju.
    Chociaż większość zakażeń przebiega bezobjawowo, pasożyty mogą być przyczyną długotrwałych i trudnych do wyleczenia biegunek i innych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
    Pasożyty mogą być również bezpośrednią przyczyną śmierci poprzez zaczopowanie światła jelit lub naczyń krwionośnych.
    Szczególnie wrażliwe są szczenięta i kocięta. Silna anemia, odwodnienie czy reakcja alergiczna na toksyny pasożyta, przy braku leczenia, prowadzą często do śmierci pupila.
  • Zagrożenie dla człowieka:
    Człowiek nie jest żywicielem ostatecznym dla pasożytów zwierzęcych. Oznacza to, że larwy robaków nie gromadzą się w jelitach jak u zwierząt, ale wędrują po organizmie, zagnieżdżając się w mięśniach, wątrobie, mózgu lub gałce ocznej. Staje się to przyczyną ciężkich chorób i kalectwa.
  • Kiedy odrobaczamy?
    Odrobaczanie zwierząt możemy zacząć już pomiędzy 3-cim a 5-tym tygodniem życia.
    Szczenięta i kocięta odrobaczamy 3 razy, co 2 tygodnie, następnie kontynuujemy odrobaczanie raz w miesiącu do 6 miesiąca życia.
    Dorosłe zwierzęta odrobaczamy min.4 razy w roku (co 3miesiące).
    Częstotliwość odrobaczania możemy zwiększyć do 1 odrobaczenia na miesiąc, w przypadku kiedy w domu są obecne małe dzieci, a także u zwierząt polujących i karmionych surowym mięsem.
  • Czym odrobaczamy?
    W sprzedaży dostępne są tabletki, pasty, płyny, a także kropelki wylewane na kark.
    Dawkowanie preparatów jest ściśle uzależnione od wagi zwierzęcia.
  • Czy odrobaczanie jest bezpieczne?
    Większość preparatów przeciwko pasożytom wewnętrznym nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego ciężko je przedawkować,a reakcje alergiczne są niezwykle rzadkie.
    Tabletka na robaki, jak każda tabletka, może wywołać różne problemy żołądkowo-jelitowe, które, w większości przypadków, nie wymagają leczenia. Mimo to, zdarzają się przypadki śmierci szczeniąt lub kociąt po podaniu preparatu odrobaczającego. Jest to związane z silnym zarobaczeniem zwierzęcia i uwolnieniem dużej ilości toksyn pasożytniczych, a nie z bezpośrednim działaniem leku. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka i podawanie preparatów przeciwpasożytniczych we wczesnym okresie życia, a także odrobaczanie ciężarnych samic.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 78

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 99