PCHŁY- czy są groźne?

Pchły to drobne pasożyty zewnętrzne, bytujące na psach i kotach i pożywiające się ich krwią. Chociaż wielokrotnie widzimy silnie zapchlone zwierzęta niewykazujące objawów klinicznych, nie oznacz to, że pasożyty te są dla organizmu obojętne.

  • Dlaczego pchły są tak powszechne?
    Dorosłe pchły, bytujące na zwierzęciu, składają duże ilości jajeczek, które następnie osypują się na podłoże.
    Larwy pcheł gromadzą się w dużych ilościach w szparach podłogi, na kanapach i fotelach, w budach i legowiskach, a także w samochodach i transporterach, którymi przewożone są zwierzęta.
    Zarówno larwy jak i dorosłe pasożyty wykazują dużą odporność na głód oraz mogą przetrwać duże amplitudy temperatur.
    Zwierzęta zarażają się pchłami przebywając w zainfekowanym środowisku. Możliwe jest także zarażenie podczas bezpośredniego kontaktu, kiedy pchła przeskakuje z żywiciela na żywiciela.
    W szerzeniu inwazji tych popularnych pasożytów największy udział mają bezpańskie psy i koty. Bytując na strychach, w piwnicach i śmietnikach, wprowadzają do tych środowisk duże ilości larw, którymi zarażają się kolejne osobniki.
  • Jaki mają wpływ na zwierzęta?
    Dorosłe pchły, żywiąc się krwią, powodują zubażanie organizmu o składniki odżywcze, czego konsekwencją może być nawet anemia. Żerowanie pcheł jest szczególnie uciążliwe dla szczeniąt i kociąt, u których może dochodzić do opóźnienia rozwoju i charłactwa. Pchły mogą też oddziaływać na organizm w sposób pośredni, jako wektor, czyli przenosiciel czynników chorobotwórczych. Posiadają one bowiem, zdolność do transmisji jajeczek pasożytów wewnętrznych np. tasiemców. Mogą przenosić także wirusy m. in. wirus panleukopenii, który atakuje kocięta.
    Chociaż psie i kocie pchły są specyficzne gatunkowo, w czasie głodu są w stanie atakować także ludzi, żywiąc się ich krwią.
  • Jak poznać, że nasz pupil ma pchły?
    Nie każdy pies czy kot, który ma pchły się drapie. Istnieją jednak osobniki szczególnie wrażliwe na wydzieliny i wydaliny pcheł. U zwierząt tych występuje bardzo silny świąd, objawiający się drapaniem, nadmiernym wylizywaniem i ocieraniem. W przypadku zaniechania leczenia, sierść robi się matowa, brudna i brzydko pachnie. Pojawiają się przeczosy i wyłysienia, a sama skóra pokryta jest krostkami i strupami.
  • Jak możemy je zwalczać?
    Do zwalczania pasożytów bytujących na zwierzęciu dostępne są kropelki wylewane na kark, spraye, obroże i posypki. Czas działania preparatów wynosi od 2 do 8 miesięcy. Dawkowanie preparatów uzależnione jest od wagi zwierzęcia. Większość preparatów dopuszczona jest do stosowania u zwierząt nie młodszych niż 8 tygodni.
    Istnieją także preparaty służące do zwalczania larw pcheł w środowisku. Mają one postać sprayów i działają zazwyczaj kilka tygodni.
    Należy pamiętać, że dorosła pchła bez dostępu do pożywienia może przetrwać nawet do 2 miesięcy. Jednokrotna aplikacja preparatu często bywa więc nieskuteczna, a do eliminacji pcheł ze środowiska niezbędne jest kilkukrotne powtórzenie dawki.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 78

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 99