KLESZCZE- dlaczego się ich boimy?

Do gatunków atakujących nasze zwierzęta zaliczamy: kleszcza łąkowego, kleszcza pospolitego oraz brązowego kleszcza psiego.
Wbrew powszechnej opinii, miejscem bytowania tych stworzeń są nie tylko drzewa, ale także wysokie trawy, krzewy i krzewinki. Oznacza to, że do ukąszeń przez kleszcze dochodzi także poza lasami, tj. w parkach, ogródkach, działkach a nawet na przydomowych trawnikach.
Chociaż szczyt największej aktywności kleszczy w naszym kraju przypada na miesiące: kwiecień-maj i sierpień-wrzesień, do pogryzień może dochodzić w ciągu całego roku, nawet zimą. Jest to związane z ocieplającym się klimatem, krótkimi okresami mrozów oraz zmniejszaniem się powierzchni lasów.

  • Wpływ na zwierzęta
    Same ukąszenie przez kleszcza nie jest bolesne. Zdarza się natomiast, ze w miejscu ugryzienia tworzy się bolesny stan zapalny, powstają krosty i strupy.
    Inwazja kleszczy, jak każdych pasożytów żywiących się krwią, może, w przypadku dużego nasilenia, prowadzić do zubożenia organizmu o składniki odżywcze i w konsekwencji, do anemii.
    Główna rola chorobotwórcza w przypadku kleszczy, polega na transmisji czynników zakaźnych. Do chorób przenoszonych przez kleszcze zaliczamy: boreliozę, erlichiozę, babeszjozę, teileriozę i hepatozoonozę.
  • Babeszjoza- choroba śmiertelna
    Babeszjoza to choroba pasożytnicza, powodowana przez pierwotniaka Babesia Canis, który wnika do krwiobiegu podczas ukąszenia kleszcza, a następnie osadza się w krwinkach czerwonych, prowadząc do ich rozpadu. Oddziaływanie pasożyta na organizm zwierzęcia jest wielokierunkowe. Po pierwsze, obecność pasożyta we krwi prowadzi do uwolnienia endogennych pirogenów, czyli substancji zapalnych. Pojawia się bardzo wysoka gorączka, nawet do 41oC, zwierzę nie chce jeść ani pić, kładzie się w chłodnych miejscach.
    W wyniku uszkodzenia i rozpadu krwinek czerwonych rozwija się także silna, postępująca anemia. Zwierzę jest bardzo osłabione, nie ma siły wstać, nie interesuje się otoczeniem.
    Barwniki z rozpadłych krwinek przefiltrowywane są przez nerki, powodując ich uszkodzenie. Pojawia się ciemnobrązowy mocz, początkowo w normalnej ilości, następnie w coraz mniejszej, aż do bezmoczu. Jest to objaw groźnej dla życia, często nieuleczalnej, niewydolności nerek.
    Wyżej wymienionym objawom mogą towarzyszyć również zaburzenia żołądkowo-jelitowe, żółtaczka, słabość mięśni i problemy z oddychaniem.
    Niski poziom krwinek czerwonych, prowadzi do niedotlenienia organizmu. Konsekwencją przestawienia szlaków metabolicznych na tory beztlenowe jest rozwijająca się kwasica, która prowadzi do niewidocznego dla oka niszczenia tkanek i narządów.
    Babeszjoza nieleczona lub wykryta zbyt późno jest chorobą śmiertelną.
  • Jak zapobiegać?
    Nie mamy wpływu na stopień rozpowszechnienia pierwotniaków Babesia Canis w środowisku, ale możemy aktywnie chronić nasze zwierzęta przed ukąszeniem kleszczy.
    W sprzedaży dostępne są kropelki wylewane na kark, spraye i obroże. Dawkowanie uzależnione jest od wagi i wielkości zwierzęcia.
    W profilaktyce przeciw babeszjozie najważniejsza jest konsekwencja, przestrzeganie terminów podawania preparatów oraz regularne przeglądanie sierści zwierzęcia w celu eliminacji pasożytów.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 78

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/users/jarebank/public_html/vet_restored/wp-content/themes/theme/single.php on line 99