Skrót BARF oznacza: „biologicznie właściwe surowe pożywienie”. Jest to rodzaj diety polegającej na żywieniu zwierząt domowych surowym mięsem, kośćmi i narządami wewnętrznymi. W skład diety BARF mogą wchodzić także owoce, warzywa, orzechy, oleje, zioła i jajka i w mniejszej ilości nabiał. Wszystkie te produkty nie są poddawane obróbce cieplnej, spożywane są w formie surowej. Dieta BARF wyklucza podawanie gotowej karmy przemysłowej oraz produktów zbożowych.
Zalety diety BARF:
-
Znane pochodzenie i skład pożywienia: jest to bardzo dobra dieta dla alergików i zwierząt z nietolerancją pokarmową, ponieważ pozwala całkowicie kontrolować skład pożywienia oraz umożliwia eliminację składników szkodliwych lub ciężkostrawnych.
-
Unikanie dodatków żywieniowych: w diecie BARF nie stosuje się dodatków żywieniowych mających na celu poprawę smaku i zapachu karmy. Należy natomiast pamiętać, że chociaż dzisiaj termin „dodatki żywieniowe” kojarzy się bardzo negatywnie, w rzeczywistości oznacza najczęściej witaminy i mikroelementy dodawane do karmy. Poza tym każdy dodatek żywieniowy musi uzyskać zezwolenie na stosowanie w danym kraju, z definicji więc nie może szkodzić spożywającym go zwierzętom.
-
Unikanie produktów zbożowych: chociaż dieta bezglutenowa coraz bardziej zyskuje na popularności wśród ludzi, należy pamiętać, że nietolerancja na gluten jest u zwierząt bardzo rzadka i właściwie do tej pory została udowodniona tylko u seterów irlandzkich. Stosowanie diety bezglutenowej u zdrowych zwierząt nie ma żadnego naukowego uzasadnienia. Zwierzęta, zwłaszcza psy przystosowały się na drodze ewolucji do trawienia węglowodanów. Poza ty należy pamiętać, że zwierzęta uczulają się dużo częściej na białko w mięsie niż węglowodany w zbożach, dlatego stosowanie diety bez zbożowej u alergików nie przyniesie rezultatów.
-
Unikanie niszczenia składników odżywczych w procesie ogrzewania: obróbka cieplna zmniejsza w mięsie zawartość witamin z grupy B i witaminy A oraz niektórych aminokwasów. Nie są to jednak straty znacznego stopnia i mogą być bardzo łatwo uzupełnione suplementami.
-
Lepsza strawność: Składniki diety BARF są zwykle lepiej trawione niż karmy przemysłowe, ale stwierdzenie to odnosi się tylko do karm o niskiej jakości. Dobrej jakości karma przemysłowa będzie charakteryzowała się taką samą strawnością jak surowe lub gotowane mięso.
-
Zdrowsze uzębienie: żucie twardych kawałków mięsa i kości wzmacnia tkanki przyzębia i pomaga oczyszczać zęby.
-
Dieta BARF może być stosowana jako dieta odchudzająca lub dieta dla cukrzyków.
Wady diety BARF:
-
Samodzielne komponowanie dawki pokarmowej bywa bardzo trudne i często nie udaje się uniknąć błędów takich jak:
– Zbyt wysoka zawartość białka (niewskazana u zwierząt starszych, z chorymi nerkami lub wątrobą).
– Zbyt niska zawartość białka (prowadząca do utraty masy ciała).
– Nadmiar lub niedobór wapnia i fosforu (u szczeniąt i kociąt może prowadzić do krzywicy).
– Zbyt wysoka zawartość tłuszczu (ryzyko chorób trzustki).
– Niedobór lub nadmiar witaminy A.
– Niedobór witaminy D i E.
– Niedobór mikroelementów.
-
W surowym mięsie mogą znajdować się groźne dla psów i kotów wirusy, bakterie i pasożyty:
– wirus choroby Aujeszky’ego (wścieklizny rzekomej).
– bakterie jelitowe: E. Coli, Salmonella, Campylobacter, Yersinia.
– tasiemce i inne pasożyty.
-
Surowe mięso może być także groźne dla ludzi (zwłaszcza te pochodzące z niepewnego źródła), gdyż może być wektorem chorób odzwierzęcych takich jak gruźlica, tularemia i toksoplazmoza.
-
Spożywanie przez zwierzęta kości może prowadzić do urazów jamy ustnej, złamania zębów, utknięcia kości w gardle lub przełyku, zaparć, niedrożności lub przebicia jelit.
-
Wiele produktów (m. in: jajka, ryby czy fasola) nie może być spożywanych na surowo ponieważ zawierają enzymy rozkładające witaminy, uszkadzają błonę śluzową żołądka lub wywołują zatrucia.
-
Żywienie mięsem zawierającym tkankę tarczycy (mięso pozyskane z okolicy głowy i szyi) może prowadzić do nadczynności tarczycy.
-
Dieta BARF nie powinna być stosowna u zwierząt z chorobami przewodu pokarmowego, zwłaszcza przy biegunce.