Co warto wiedzieć o kamieniu nazębnym?

Wśród schorzeń, które dotykają naszych pacjentów coraz większe znaczenie odgrywają choroby jamy ustnej a zwłaszcza problem odkładania się kamienia nazębnego. Kamień nazębny czyli twarda, żółta lub brązowa płytka pokrywająca zęby to połączenie osadu bakteryjnego, składników mineralnych zawartych w ślinie i gnijących resztek pokarmów. Jego obecność prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego dziąseł, niszczenia przyzębia i w konsekwencji wypadania zębów.

Bakterie współtworzące kamień są groźne dla całego organizmu, osłabiają odporność zwierzęcia, przyczyniają się do częstego występowania chorób gardła, zapalenia jamy ustnej, ropni zatok szczękowych a w skrajnych przypadkach nawet zapalenia osierdzia.

Objawy które powinny zwrócić naszą uwagę to: nieprzyjemny zapach z pyska, czasami krwawienie z dziąseł, obfite ślinienie i utrudnione pobieranie pokarmu.

Z odkładającym się kamieniem możemy sobie radzić poprzez codzienne szczotkowanie zębów, stosowanie żeli i płynów antybakteryjnych i przestrzeganie odpowiedniej diety (sucha karma i gryzaki dentystyczne)

W zaawansowanym stanie jedynym sposobem leczenia jest usuwanie kamienia za pomocą ultradźwięków. Umożliwia to ustąpienie przewlekłego stanu zapalnego dziąseł, zmniejsza bolesność i chroni zwierzę przed utratą zębów. Zabieg czyszczenia jamy ustnej wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym pod osłoną antybiotyków.

Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć więcej o chorobach jamy ustnej zapraszamy do artykułu: http://vet.jarbank.pl/czy-psy-i-koty-maja-problemy-z-zebami/   

Autor: lek. wet. Joanna Socha

 

IMG_20170127_141413

IMG_20170127_141501

IMG_20170127_142221

hdr